99 liter vért adtak 2017-ben a gyáliak
Idén is lesz véradás Gyálon
A Magyar Vöröskereszt éves szinten 11–13 ezer véradóeseményt szervez országszerte, és Gyálon is negyedévente lehetőséget biztosítanak arra, hogy aki segíteni szeretne, itt helyben megtehesse. A véradásoknak városunkban a közösségi ház szokott helyszínt biztosítani. A tavalyi évben 4 ilyen alkalomra került sor, amelyeken összesen 220-an vettek részt, 99 liter vérrel segítve a rászorulókat, ezzel mintegy 660 életet mentettek meg.
Hidvégi Balázs, a Magyar Vöröskereszt Pest Megyei Szervezetének területileg illetékes vezetője elmondta: „Az előző évekhez képest két éve változott nagyot a gyáli véradások tendenciája, ugyanis az előző évek 30 körüli megjelent donorszáma 60 körüli megjelent donorszámra emelkedett véradásonként, ami kiemelkedő szám területi szinten. Reméljük, hogy ez az emelkedő tendencia megmarad a jövőben is.”
2018-ban ismét 4 alkalommal tartanak véradást Gyálon, az Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtárban (Gyál, Kőrösi út 118-120.), melyek időpontjai:
- Március 26. 13.00-18.00 óra
- Június 12. 13.00-18.00 óra
- Szeptember 05. 13.00-18.00 óra
- December 14. 13.00-18.00 óra
Mit kell tudni a véradásról?
Ki adhat vért?
A Magyar Vöröskeresztnek naponta mintegy 1800 véradót kell toboroznia, hogy biztonságos vérkészlet álljon rendelkezésre műtétekhez, baleseti sérültek ellátásához, vérkészítményekre, transzfúzióra szoruló betegek kezeléséhez.
Egyetlen véradással három betegen segíthet: a levett vérből plazmakészítmények, vörösvérsejt- és vérlemezke-koncentrátum készül. A véradás a véradó egészségét is szolgálja, hiszen a kötelező tesztek elvégzése után nemcsak a vércsoportját ismerheti meg, a szűrővizsgálat kiterjed a HIV, a Hepatitisz-B, a Hepatitisz-C, a szifilisz kimutatására is.
Véradó lehet mindenki, aki:
- egészségesnek érzi magát,
- az adatfelvételhez lakcímkártya, a személyi igazolvány és a TAJ-szám (ez lehet a TAJ kártya, a TAJ számot tartalmazó irat, lelet, illetve a véradó általi bemondás is) feltétlenül szükséges,
- rendelkezik a regisztrációhoz szükséges igazolványokkal, adatokkal (személyi vagy más fényképes igazolvány, lakcímkártya, TAJ szám (első regisztrációkor csak eredeti TAJ kártyát fogadnak el!),
- elmúlt 18 éves, de még nincs 65 éves,
- testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot,
- a tetoválás és a testékszer nem akadály, ha eltelt fél év, mióta elkészültek.
A véradást egy orvosi vizsgálat előzi meg, ahol a vizsgálóorvos dönti el, hogy végül adhat-e vért a jelentkező.
A véradás menete:
- A regisztrációhoz meg kell adnia személyi adatait (fényképes igazolvány, lakcímkártya és TAJ-szám szükséges), majd ki kell tölteni egy kérdőívet egészségügyi állapotáról. Az adatfelvételhez a személyi igazolvány, a lakcímkártya és a TAJ-szám feltétlenül szükséges. Első regisztrációkor csak eredeti TAJ kártyát fogadnak el!
- Külföldi állampolgár esetén útlevél, lakcímet igazoló hatósági dokumentum, vagy magyar lakcímkártya, magyar TAJ-kártya vagy az EU- ban elfogadott egészségbiztosítási igazolás szükséges.
- Elfogyaszt 1-1,5 liter folyadékot, de a bőséges folyadékbevitel a véradás napján egyébként is ajánlott.
- Ezt követően laboratóriumi és orvosi kivizsgálás következik.
- Végül kényelmesen elhelyezkedik a vérvételi ágyon. A steril vérvételi zsákba 5 perc alatt leveszik a vért. Miután ezzel is elkészült, még 5 perc pihenő ajánlott!
Úgy érzi elérkezett a pillanat, hogy véradó legyen? Van néhány jó érvünk, hogy az elhatározást tett kövesse!
- A véradók egészségesek.
- A véradók életmentők.
- A véradók hősök.
- A véradás egyben szűrővizsgálat is, így visszajelzést kaphat egészségügyi állapotáról.
- A véradás igazi közösségi élmény, együtt még jobb segíteni.
- Egy véradással három beteg embernek segíthet.
Évente 54-55 ezer új véradó csatlakozik a véradók táborához. Segítse növelni ezt a számot! Legyen Ön is véradó!